چک لیست کارهای خانه

چک لیست کارهای خانه

با نزدیک شدن به ایام خانه ‌تکانی عید نوروز، همه اهل خانه خود را برای سال جدید آماده می‌کنند. ماه‌های آخر سال معمولا شلوغ‌ترین ایام سال هستند. همه در تکاپو برای انجام کارهای خانه ، اتمام پروژه‌های کاری و برنامه‌ریزی برای سال جدید هستند.

داشتن لیست کارهای خانه، در این روزها کمک می‌کند تا ذهن ما منسجم شده و بتوانیم با برنامه‌ریزی کارها را از پیش ببریم تا با کوهی از کارهای مختلف مواجه نشویم. اگر در خانه کار می‌کنیم یا بیرون از منزل در هر صورت داشتن برنامه در این روزها ضروری است.

برنامه‌ریزی برای انجام کارهای خانه در ماه‌های آخر سال در چند مرحله انجام می‌شود:

  • در مرحله اول بهتر است کلیه کارهایی که باید انجام شوند، مکتوب گردند.
  • در مرحله دوم اولویت‌ها و کارهایی که ددلاین دارند یا باید زودتر از سایر فعالیت‌ها انجام شوند فهرست می‌شوند.
  • در نهایت کارها را در طی روزهای باقی‌مانده سال تقسیم خواهیم کرد.

خواندن این مقاله به شما در تهیه چک لیست کارهای خانه کمک خواهد کرد، همچنین جدولی از این چک لیست برای سهولت خوانندگان تهیه شده است.

خانه تکانی در کرونا

خانه تکانی در ایام کرونا

همه‌گیری ویروس کرونا در ایران و جهان باعث شده تا برنامه‌ریزی‌ها برای خانه تکانی دستخوش تغییراتی شوند. امسال هم از دید و بازدید عید و سفرهای نوروزی خبری نیست، اما از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا و امکان حضور آن در جای جای خانه، نظافت دقیق و کامل خانه را ضروری می‌کند.

از جمله نکاتی که برای تهیه چک لیست کارهای خانه در این ایام ضروری است، درجه تمیزی خانه، نوع چیدمان وسایل، محل‌های پر رفت و آمد خانه، ساعاتی که قرار است برای خانه تکانی اختصاص داده شود و بسیاری موارد دیگر است.

بر اساس وسعت خانه و میزان مشارکت اعضای خانه، در کنار کارهایی که قرار است برون‎سپاری کنید (همچون سپردن فرش‌ها و پرده‌ها به قالیشویی یا خشکشویی مبلمان منزل) مهم است که شما خانه‌تکانی را از بهمن ماه آغاز کنید یا اسفند. در خصوص کارهایی که قرار است برون‌سپاری شوند،

دقت کنید که روزهای پایانی سال، مراکز قالیشویی تهران، به شدت شلوغ خواهند بود و برای همین بهتر است این کارها را زودتر از باقی فعالیت‌ها در چک لیست کارهای خانه قرار دهید.

مطلب پاک کردن لکه جوهر از روی مبل، فرش، لباس حتما بخوانید.

شروع خانه تکانی

بهتر است کارها را بر اساس اولویت خود تقسیم‌بندی کنید.

در صورتی که شاغل هستید، روزهای کاری را مشخص کرده و کارهای سبک‌تر را برای بعد از ظهرها که به منزل می‌رسید بگذارید و کارهای سنگین‌تر را در آخر هفته با کمک اعضای خانه انجام دهید.

برای مثال گردگیری یکی از کارهای ساده‌ای است که می‌توان با آرامش در بعد از ظهر انجام داد. یکی از نکاتی که لازم است مد نظر قرار دهید مرحله‌بندی کارهای خانه است. بهتر است اتاق به اتاق جلو بروید و با اتمام هر فاز، فاز بعدی را شروع کنید.

در صورتی که فرزند خردسال یا نوجوان در خانه دارید، بهتر است اتاق او را برای مرحله آخر بگذارید، چراکه بعد از صرف زمان طولانی برای تمیز کردن، اتاق در مدت زمانی اندک دوباره به روز اول پیش از تمیزکاری برخواهد گشت.

برای همین اتاق‌هایی همچون انباری، اتاق خواب خود، پذیرایی و در نهایت آشپزخانه را در اولویت آغاز کار قرار دهید که کنترل بیشتری روی آن‌ها دارید. مکان‌هایی مانند دستشویی و اتاق خواب بچه‌ها را در چک لیست کارهای خانه برای پایان کار بگذارید.

تمیز کردن هر نقطه از خانه

خانه تکانی آشپزخانه

هر بخش خانه نیاز به اختصاص زمان کافی دارد. آشپزخانه بخاطر وجود کابینت‌ها و ظروف زمان بیشتری را نسبت به اتاق خواب صرف خود خواهد کرد.

از جمله کارهایی که باید در آشپزخانه انجام شوند به این ترتیب هستند: دستمال کشیدن، تمیز کردن قفسه‎‌ها و ظروف، دور انداختن خوراکی‌های قدیمی، تمیز کردن گاز، جارو کشیدن و در نهایت تی کشیدن کل آشپزخانه. بهتر است حداقل یک هفته برای آشپزخانه زمان گذاشته شود.

افراد شاغل می‌توانند هر بعد از ظهر پس از بازگشت به خانه یک کابینت را انتخاب کرده و آن را تمیز کنند. این گونه طی یک هفته و با آرامش آشپزخانه‌ای تمیز خواهند داشت.

سرویس بهداشتی به علت کوچک بودن معمولا سریع‌تر تمیز می‌شود. در این محل نیز ابتدا کابینت‌ها تمیز شوند، سپس کل سرویس با آب و محلول شستشو پاکیزه شوند. در خصوص اتاق خواب‌ها نیز ابتدا باید گردگیری کل اتاق انجام شود، در صورت نیاز خشکشویی خوشخواب صورت گیرد و در نهایت تی و جارو.

مطلب پاک کردن لکه چای و قهوه از روی مبلمان را حتما بخوانید.

جدول چک لیست کارهای خانه 

زمانبندی انجام کارهای خانه کارهایی که باید انجام شوند

هفته اول اسفند

تمیز کردن انباری: تمیز کردن قفسه‌ها، دیوار، کف و دور انداختن لوازم کهنه

تمیز کردن آشپزخانه: تمیز کردن قفسه‌ها، شستن ظروف، تمیز کردن گاز، هود، دیوار، تمیز کردن یخچال و فریزر، جارو و تی

هفته دوم اسفند

تمیز کردن اتاق‌ خواب: بیرون آوردن لباس‌ها و شستن آن‌ها، اهدا کردن لباس‌های پوشیده نشده به خیریه، مرتب کردن کمدها و گردگیری، خشکشویی خوشخواب، تمیز کردن دیوار و کف

تمیز کردن پذیرایی: تمیز کردن کریستال‌ها و ظروف، خاک‌گیری، سپردن فرش و پرده به قالیشویی، جارو کشیدن، تی

هفته سوم اسفند

تمیز کردن سرویس‌ها: شستشوی سرویس‌ها

هفته چهارم اسفند

تمیز کردن اتاق کودکان: مرتب کردن اسباب بازی‌ها یا لوازم‌التحریر، مرتب کردن کتابخانه و گردگیری کتاب‌ها، قاب عکس، دیوار، جارو، تی

قالیشویی نوین، بهترین قالیشویی تهران، انواع خدمات قالیشویی را به شما عزیزان با بهترین قیمت و کیفیت ارائه می دهد.

با شماره تماس 1442 تماس بگیرید یا از طریق ثبت درخواست قالیشویی به صورت آنلاین، هم سفارش خود را ثبت کنید و هم 20 درصد تخفیف بگیرید.

نکات مهمی که در تمیز کردن خانه باید مد نظر قرار دهید

برای اینکه جلوی بوی بد سینک ظرفشویی گرفته شود هر روز صبح باقی مانده آب جوش کتری را در سینک خالی کنید.

بوی بد چاه فاضلاب هم با سرکه، جوش شیرین و نمک گرفته می‎‌شود. با ریختن نصف لیوان نمک یا یک بسته جوش شیرین و سپس 2 لیوان سرکه از بوی بد آن راحت خواهید شد. ب

رای نابودی مگس‌های ریز توالت نیز می‌توانید از همین راه حل استفاده کنید. بهتر است سطح زباله زود به زود تخلیه شود، در صورتی که بو گرفت آن را با سرکه بشویید.

برای تی کشیدن سرامیک منزل می‌توانید از آب جوش استفاده کنید. سرکه هم برای شیرآلات حمام و برق انداختن آن‌ها مفید است. برای اینکه حین انجام کار خسته نشوید می‌توانید داستان صوتی گوش دهید.

لوازم مورد نیاز برای انجام کارهای خانه

خانه تکانی اتاق خواب

 

برای درآوردن پرده یا نظافت دیوار در این روزها قطعا به نردبان نیاز خواهید داشت. جاروبرقی و تی نیز از دیگر لوازم ضروری برای انجام کارهای خانه هستند. مهم است که هر قسمت خانه با ماده شوینده مخصوص به خود شسته شود.

برای مثال شیشه شوی برای شستن شیشه و محلول شستشوی گاز هم برای تمیز کردن گاز کاربرد دارند. همچنین محلول‌های مخصوصی برای شستن کف زمین در بازار موجودند. مهم است که با توجه به جنس کف خانه، محلول مناسب را انتخاب کنید.

برای مثال شستن پارکت، لمینت و سنگ با همدیگر تفاوت دارند. در این روزها شما به تعداد زیادی دستمال کهنه و پارچه تمیز نیاز خواهید داشت.

لباس‎‌های کهنه در این موارد به کار شما خواهند آمد. برای شستن شیشه‌ها بهتر است از روزنامه استفاده کنید. دستمال‌های نانو نیز این مزیت را دارند که نخ و پرز از خود بجا نمی‌گذارند.

مطلب پاک کردن انواع لکه از روی فرش را حتما بخوانید.

کارهای روزانه را از چک لیست کارهای خانه در ایام خانه تکانی متمایز کنید

برخی از امور بهداشتی و نظافتی باید هر روزه یا هر هفته در خانه رعایت شوند و با کارهایی که سالی یکبار انجام می‌گیرند، تفاوت دارند. مثلا مرتب کردن تخت هر روز صبح و تمیز کردن گاز هر شب پس از پایان عملیات پخت و پز ضروری هستند.

آلودگی هوا در ایام سرد سال باعث شده تا گردگیری، تی کشیدن و جارو زدن خانه نیز از جمله اموری باشند که باید هر آخر هفته انجام شوند.

این در حالی است که معمولا سپردن فرش و پرده به قالیشویی و مرتب کردن کابینت‌ها به صورت سالانه انجام می‌شوند.

در ایام خانه تکانی، فرش های خود را با خیال راحت به قالیشویی نوین بسپارید. کارشناسان ما با رعایت پرتکل های بهداشتی، فرش های شما را با حفظ یفیت فرش و قالی به شما تحویل می دهند.

خدمات دیگر قالیشویی شامل: ترمیم فرش، رفو گری فرش،… و خشکشویی نیز به صورت حرفه ایی انجام می شود.

 

 

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x