قیمت فرش ماشینی

فرش ماشینی انواع مختلفی دارد و همین تفاوت‌ها در نهایت می‌تواند، منجر به اختلاف قیمت فرش ماشینی بین مدل‌های موجود شود. به صورت کلی فرش‌های ماشینی از نظر شانه و تراکم، جنس فرش، ابعاد و اندازه، طرح و نقشه و از نظر رنگ می‌توانند با هم تفاوت داشته باشند.

فرق فرش ماشینی با سایر فرش‌ها

تفاوت فرش ماشینی و فرش دستباف دقیقا از اسم آنها مشخص است. فرش دستباف به صورت دستی بافته می‌شود و فرش ماشینی توسط ماشین‌آلات صنعتی بافته می‌شود. و به صورت معمول قیمت فرش ماشینی از قیمت فرش دستباف کمتر است.

طرح‌های فرش ماشینی

از آنجایی که در تولید فرش ماشینی از دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود، تنوع زیادی در طرح‌های این فرش قابل مشاهده است. از طرح‌های سنتی و اصیل ایرانی گرفته تا طرح‌های مدرن‌تر درمیان فرش‌های ماشینی دیده می‌شود.

عوامل موثر در قیمت گذاری فرش ماشینی

قیمت فرش ماشینیعوامل متعددی می‌تواند بر روی قیمت فرش ماشینی تاثیر بگذارد، در ادامه چند فاکتور اصلی را بررسی می‌کنیم.

مواد اولیه: مواد اولیه در هر محصولی به عنوان یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت شناخته می‌شود. هرچی این مواد با کیفیت‌تر و یا گران‌تر باشند، قیمت فرش ماشینی به صورت کلی نیز بالاتر خواهد بود.

اندازه فرش: هرچقدر فرش بزرگتر باشد، مواد اولیه بیشتری برای تولید آن لازم است، به جز مواد اولیه معمولا زمان بیشتری هم صرف تولید این فرش شده و به نسبت وزن و اندازه هزینه حمل و نقل آن نیز بالاتر خواهد بود، بنابراین به صورت کلی می‌توان گفت فرش هرچقدر بزرگ‌ترباشد قیمت فرش ماشینی نیز بیشتر خواهد بود.

نقش فرش: معمولا هرچقدر نقش فرش پیچیدگی بیشتر داشته باشد و یا از طفر دیگر طرحی نوین داشته باشد، قیمت فرش به همان نسب بالار خواهد رفت. همینطور اگر نقش فرش به صورت محدود تولید شده باشد و به اصطلاح تیراژ تولید آن پایین باشد ممکن است قیمت آن بیشتر شود.

شانه و تراکم: شانه و تراکم که با عنوان گره‌های عرضی و طولی نیز شناخته می‌شود، یکی از عوامل موثر بر قیمت‌گذاری فرش است. هرچه تراکم و گره‌ها بیشترباشد قیمت فرش ماشینی نیز به همان نسبت بالاتر خواهد بود.

قیمت متراژهای مختلف فرش ماشینی

دقیقا مانند فرش دستباف فرش ماشینی نیز ابعاد مختلفی دارد، معمولا متراژ فرش ماشینی بر اساس مساحت اعلام می‌شود. در فرش‌های مستطیلی متراژ فرش حاصل ضرب طول و عرض فرش است. هر چقدر ابعاد بیشتر باشد قیمت فرش ماشینی بالاتر است.

ابعاد متراژ فرش قیمت (تومان)
6*4 ۲۴ متری بیشتر از ۸ میلیون تومان
4*3 ۱۲ متری ۶ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان
3.5*2.5 ۹ متری ۴ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان
3*2 ۶ متری ۴ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان
2*2 دایره، گرد ۱.۵ میلیون توامن تا ۴ میلیون تومان
1*1 دایره، گرد ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان
0.85*0.85 پادری ۲۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان

 

توجه داشته باشید که این قیمت‌ها کاملا به صورت تقریبی تهیه شده‌اند و با توجه به عواملی که پیش از این بررسی کردیم، قیمت فرش ماشینی می‌تواند بسیار متنوع باشد.

قیمت فرش ماشینی شهرهای مختلف 

اگر کمی با بازار فرش آشنایی داشته باشید، می‌دانید که هرکدام از شهرهای تولید کننده فرش در ایران خود صاحب سبک هستند، و معمولا کسانی که در فرش سر رشته دارند با نگاه به طرح و نقشه فرش متوجه خاستگاه آن می‌شوند.

این موضوع بیشتر درباره فرش دستباف صادق است، اما معمولا تفاوت قیمت میان نقش‌های شهرهای مختلف در قیمت فرش‌ ماشینی که توسط کارخانه‌‌های تولید صنعتی فرش تولید شده‎اند نیز به چشم می‌خورد. نقش‌هایی که پیچیدگی بیشتری دارند، گره‌های بیشتری در آنها به کار برده شده، منحصر به فرد هستند و یا زیبایی بصری بیشتری دارند، معمولا قیمت بالاتری دارند.

تمامی فرش‌های تولید شده در سراسر ایران زیبا هستند، اما این شما هستید که می‌توانید با سلیقه خود و یا دکوراسیونی که برای خانه خود در نظر گرفته‌اید و بودجه که برای قیمت فرش ماشینی در دست دارید، فرش مناسب را انتخاب کنید.

برای حفظ فرش ماشینی خود حتما برای شستن فرش ماشینی خود از قالیشویی تهران استفاده کنید. آنها شعب مختلفی در نزدیکی محل شما دارند و انواع نظرات کارشناسی فرش را درباه فرش شما قبل از شستن می دهند. قالیشویی انواع خدمات قالیشویی فرش ماشینی را برای شما انجام می دهند.

 

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442