کاربرد فرش گرد در منزل + ابعاد انواع فرش گرد

با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف صنعت فرش نیز تغییرات زیادی داشته و توسعه قابل توجهی پیدا کرده است و امروزه فرش‌ها از تنوع و تعدد بسیار زیادی برخوردار هستند. اگرچه فرش‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند اما فرش‌های گرد می‌توانند جذابیت و زیبایی قابل توجهی داشته باشند. در حقیقت این نوع از فرش‌ها حالتی اشرافی و لوکس دارند و می‌توانند دکوراسیون و تزئین داخلی منازل را تحت تأثیر قرار داده و باعث زیباتر شدن آن شوند. این فرش‌ها می‌توانند سبکی کلاسیک و مدرن را به فضای منزل بدهند و باعث شوند که خطوط ایستا و زاویه‌های تیز در مبلمان و لوازم دکوراسیون متعادل شوند و در نهایت جذابیت بالایی به دیزاین و فضای منزل بدهند. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین کاربردهای فرش گرد در دیزاین منازل پرداخته خواهد شد.

ابعاد و اندازه فرش گرد

مهم‌ترین کاربردهای فرش گرد

فرش‌های گرد امروزه با استقبال بسیار خوبی از جانب مردم مواجه شده‌اند و استفاده از آنها در مقایسه با گذشته بیشتر شده است. انتخاب و استفاده از این فرش‌ها می‌تواند باعث شود که فضای منزل حالتی اشرافی و لوکس پیدا کند. در حقیقت نقش فرش در دکوراسیون بسیار پررنگ است و استفاده از فرش‌های گرد نیز می‌تواند اتمسفری جدید و مدرن به خانه بدهد. استفاده از فرش‌های گرد خصوصاً در فضاهایی که از زاویه‌ها و گوشه‌های چشمگیری برخوردارند می‌تواند به تعادل فضا کمک کند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این فرش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

تقسیم‌بندی فضای منزل

استفاده از فرش گرد می‌تواند به افراد اجازه دهد که فضای پذیرایی، نشیمن و اتاق‌خواب خود را به چند بخش مختلف تقسیم کنند چرا که این فرش‌ها خطای دید ایجاد می‌کنند و می‌توانند باعث مدرن‌تر شدن فضا شوند.

استفاده در راهروها

معمولاً در معماری ایرانی از راهروهای باریک و خشک استفاده می‌شود که احساس ناخوشایندی به افراد منتقل می‌کنند. استفاده از فرش‌های گرد در این راهروها می‌تواند میزان خشکی فضا را کاهش داده و باعث زیبایی بیشتر آن و در نتیجه القای احساس بهتر به افراد شود. البته باید توجه داشت که انتخاب رنگ فرش‌های گرد نیز می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد و باید به عواملی همچون رنگ دیوار و کف، نورپردازی و … توجه شود.

استفاده در اتاق‌خواب

فرش گرد می‌تواند یکی از بهترین و مناسب‌ترین فرش‌ها برای فضاهای خصوصی باشد و در صورت رعایت اصول چیدمان فرش می‌تواند احساس بسیار خوشایندی به افراد القا کند. چنانچه اتاق‌های خواب به اندازه‌ای بزرگ باشد که امکان قرار دادن مبل در آن وجود داشته باشد می‌توان از فرش‌های گرد در زیر مبلمان استفاده کرد و یک نقطه کانونی جذاب ایجاد کرد. همچنین می‌توان در دو طرف تخت خواب از فرش‌های گرد استفاده کرد که زیبایی و جذابیت بی‌نظیری دارد.

استفاده در اتاق کودکان

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای فرش گرد، استفاده در اتاق کودکان است. به‌صورت کلی کودکان از خطوط منحنی و اشکال دایره‌ای لذت و هیجان بیشتری دریافت می‌کنند و می‌توانند آرامش بیشتری دریافت کنند به همین دلیل می‌توان از این فرش‌ها در اتاق آنها استفاده کرد.

استفاده در دیزاین‌های مینیمالیستی

از دیگر کاربردهای فرش می‌توان به دکوراسیون‌های مینیمالیستی اشاره کرد. فرش‌های گرد می‌توانند در این نوع دکوراسیون‌های خلوت نقش ویژه‌ای داشته باشند و به زیبایی، جذابیت و ارتقای بصری آن کمک کنند. در دکوراسیون‌های مینیمالیستی معمولاً چیز خاصی برای ایجاد حس نقطه کانونی وجود ندارد و همه‌چیز کاملاً ساده دارای رنگ‌های محدود است. استفاده از فرش گرد در رنگ‌های مختلف می‌تواند میزان خشکی و کسالت فضا را کاسته و از یکنواختی آن کم کند. در این نوع دکوراسیون‌ها می‌توان از انواع فرش گرد فانتزی، فرش دستباف گرد و فرش گرد ماشینی استفاده کرد.

استفاده از فرش گرد برای دیده شدن بهتر میز گرد

بسیاری از مردم به میزهای ناهارخوری گرد علاقه ویژه‌ای دارند و از آن در دکوراسیون منازل خود استفاده می‌کنند. از دیگر کاربردهای فرش و قالی گرد می‌توان به کمک آن در دیده شدن بهتر این میزها اشاره کرد. انتخاب مناسب ابعاد فرش گرد و استفاده از آن در زیر میز گرد می‌تواند باعث زیبایی و جلوه بصری خاصی شود چراکه ترکیب فرش‌های گرد و میزگرد می‌تواند بسیار دل‌نشین و زیبا باشد. معمولاً برای زیر میزها از فرش گرد سایز بزرگ استفاده می‌شود چرا که جلوه زیباتری به دکوراسیون می‌دهد.

استفاده از فرش گرد برای آشپزخانه

استفاده از فرش‌های گرد در آشپزخانه نیز می‌تواند جذابیت و زیبایی خاصی داشته باشد. البته در استفاده از این فرش‌ها در فضای آشپزخانه باید به مواردی همچون انتخاب سایز فرش، ابعاد و اندازه آشپزخانه، نوع رنگ، نوع بافت فرش، نورپردازی، دکوراسیون آشپزخانه و … توجه شود.

بزرگ‌تر نشان دادن فضا

کمک به بزرگ‌تر شدن فضا نیز می‌تواند به عنوان کاربرد فرش گرد جذابیت خاصی داشته باشد. فرش‌های گرد کمک می‌کنند که فضای بخش‌های مختلف منزل بزرگ‌تر نشان داده شوند خصوصاً اگر در انتخاب رنگ آنها نیز دقت شود. زمانی که فرد به منحنی‌های فرش نگاه می‌کند به‌صورت ناخودآگاه به سایر اجسام نیز دقت می‌کند و این باعث بزرگ‌تر شدن فضا می‌شود. همچنین فرش‌های گرد کمک می‌کنند که فضای منزل منظم‌تر نشان داده شود و در نهایت باعث افزایش جذابیت و زیبایی آن خواهد شد.

عدم جای کافی برای فرش مستطیل

به‌صورت کلی فرش‌های مستطیلی 6 متری، 9 متری و 12 متری محبوبیت بیشتری در بین مردم دارند اما در تعدادی از ساختمان‌ها به دلیل طراحی‌های خاص و کمبود فضا امکان استفاده از این نوع فرش‌ها وجود ندارد بنابراین می‌توان با بهره‌گیری از فرش‌های گرد دکوراسیون و دیزاین خاصی در منزل استفاده کرد. این کار هم موجب بزرگ‌تر دیده شدن فضا و هم کاهش مشکلات و چالش‌های فرش‌های مستطیلی خواهد شد.

استفاده از فرش گرد در منزل

هماهنگی با لوستر و آینه گرد

از دیگر کاربردهای فرش گرد می‌توان به ایجاد هماهنگی بین لوسترها، آینه گرد و … اشاره کرد. در تعدادی از منازل از انواع لوسترهای دایره‌ای، آینه‌های دایره و بیضی‌شکل و … استفاده می‌شود و زمانی که از فرش‌های گرد در کنار این لوازم استفاده شود جذابیت و زیبایی بیشتری خواهند داشت.

نکات استفاده از فرش گرد

در کنار تمامی کاربردهای فرش‌های گرد باید توجه داشته که در استفاده از این فرش‌ها باید به نکات و پارامترهای مختلفی توجه داشت.

  • از این فرش‌ها نمی‌توان در کنار مبلمان کلاسیک استفاده کرد.
  • در زمان استفاده از این فرش‌ها حتماً باید به ابعاد و اندازه آنها و هماهنگی با سایر لوازم توجه شود
  • هنگام انتخاب فرش گرد نباید اجازه داد فضای خانه بیش‌ازحد خالی باشد چون بسیار زننده خواهد شد.
  • در انتخاب رنگ فرش حتماً باید به رنگ دیوار، رنگ کف، رنگ مبلمان، نورپردازی و … توجه شود.

در مقاله‌ای تحت عنوان جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش می‌توان اطلاعات مفیدی در مورد نگهداری از فرش‌ها و نحوه تمیز کردن موها از روی آنها به دست آورد. این اطلاعات می‌تواند در مورد فرش شگی گرد و انواع فرش‌های گرد دیگر نیز کاربردی باشد.

جمع‌بندی نهایی

فرش‌های گرد از جمله فرش‌های لوکس و مدرنی هستند که می‌توانند در بخش‌های مختلف منازل استفاده شوند و طرح و رنگ مدرنی به آنها بدهند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این فرش‌ها می‌توان به استفاده در اتاق‌خواب، استفاده در آشپزخانه، استفاده در راهروها، استفاده در زیر میز گرد، استفاده در دکوراسیون‌های مینیمالیستی و … اشاره کرد. می‌توان با دریافت مشاوره از قالیشویی تهران در مورد نحوه چینش، شستشو و نگهداری این فرش‌ها اطلاعات بیشتری کسب کرد و در نهایت از این فرش‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442