آخرین مقالات

شستن فرش ابریشم

فرش ابریشم یکی از گران‌ترین و زیباترین انواع فرش است که معمولاً شستن آن نسبت به سایر انواع فرش، نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد. فرش های دستباف ابریشمی از گران ترین انواع فرش ها هستند و بافت آن ها بسیار حساس است و اگر فردی که اقدام به شستشوی این فرش ها می کند تخصص کافی در انجام این کار نداشته باشد، ممکن است بافت و رنگ فرش آسیب ببیند. این موضوع نه تنها ظاهر فرش را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه ارزش فرش را نیز کم می کند. از همین رو بهتر است برای شستن فرش ابریشم حتماً از یک فرد باتجربه یا یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید. در این مقاله از وبلاگ قالیشویی نوین می توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد شستشوی فرش ابریشم بدانید، آشنا شوید.

چرا نحوه شستن فرش ابریشم مهم است؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، فرش ابریشم یکی از گران ترین، زیباترین و حساس ترین انواع فرش است که برای بافت آن از نخ های ابریشمی که قیمت بالایی دارند، استفاده می شود. اگر این فرش ها به روش مناسب شستشو نشوند و یا با مواد شوینده نامناسب آن ها را بشویید، ظاهر فرش کدر می شود و امکان پخش شدن رنگ های آن نیز وجود دارد. این موضوع ظاهر زیبا و براق فرش را خراب می کند و ارزش فرش را نیز کم می کند. امروزه فرش های ابریشمی هم ماشینی هستند و هم دستی و برای شستشوی هر یک از آن ها لازم است از روش مناسبی استفاده شود.

آیا امکان شستشوی فرش ابریشم در خانه وجود دارد؟

شستن فرش ابریشم در خانه کمی سخت تر از شستن سایر فرش های است. برای از بین بردن لکه های این فرش و تمیز کردن کلی آن نمی توانید از هر ماده شوینده ای استفاده کنید. از طرف دیگر معمولاً تمیز کننده های شیمیایی نیز برای پاک کردن لکه ها و چرک روی فرش های ابریشمی مناسب نیستند و موجب آسیب رساندن به بافت فرش می شوند. از همین رو قبل از هر چیز بهتر است بدانید که اگر هیچ تخصصی در شستن فرش های ابریشمی و ارزشمند ندارید، این کار را در خانه انجام ندهید و در قالیشویی تهران این کار را انجام دهید. توجه به ماده شوینده، روش شستشو و حتی دمای آب برای شستن فرش ابریشم اهمیت زیادی دارد.

شستن فرش ابریشم در قالیشویی
شستن فرش ابریشم در قالیشویی

بهترین روش برای شستشوی فرش ابریشم در خانه

برای شستن فرش ابریشم ابتدا باید مطمئن شوید که فرش شما رنگ پس می دهد یا خیر. معمولاً شستن فرش هایی که رنگ می دهند، بسیار سخت تر است و کوچک ترین بی توجهی در روند شستشو موجب خراب شدن رنگ فرش می شود. برای تست رنگ می توانید یک پارچه سفید نمناک را در گوشه ای از فرش که دید کمتری دارد، بکشید. اگر فرش شما رنگ می دهد، بهتر است که بی خیال شستن آن در خانه شوید و آن را به اولین قالیشویی تهران که نزدیک به شما است، بسپارید. اما اگر فرش رنگ نمی دهد می توانید با کمی دقت آن را در خانه بشویید. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ابتدا فرش را با جارو برقی تمیز کنید تا هر گونه گرد و خاک از روی فرش پاک شود. برای این کار می توانید حتی فرش را داخل حیاط آویزان کنید و به آرامی آن را تکان دهید تا گرد و غبار از داخل فرش خارج شود.
  • مرحله دوم شستن فرش ابریشم انتخاب شوینده مناسب است. برای این کار باید شوینده ای را انتخاب کنید که با رنگ و الیاف فرش شما مطابقت داشته باشد. از آن جایی که برای درست کردن فرش های ابریشمی و دستباف از رنگ های طبیعی استفاده می شود، بنابراین باید حتماً زا شوینده های ملایم و خنثی استفاده کنید تا به رنگ آن آسیب وارد نکند.
  • برای شستن فرش ابریشم نباید از آب داغ استفاده کنید. بنابراین دمای آب را نیز روی حالت ولرم تنظیم کنید.
  • استفاده از برس های زبر و ضخیم نیز برای شستن فرش ابریشم در خانه مناسب نیست. بنابراین بهتر است برای این کار از یک ابر یا اسفنج نرم استفاده کنید.
  • در نهایت بعد از شستن فرش آن را آبکشی کنید و اجازه دهید آب اضافه از فرش خارج شود. در این مرحله توجه کنید که رنگ فرش پخش نشود و ریشه ها فرش خراب نشود. بهتر است فرش را لوله نکنید و ابتدا کمی آن را باز قرار دهید تا آب اضافی خارج شود. سپس زمانی که دیگر آب اضافی از فرش خارج نمی شود، می توانید آن را آویزان کنید تا خشک شود.

شستن فرش ابریشم در قالیشویی

در کنار همه نکاتی که در مورد روش شستن فرش ابریشم در خانه بیان شد، باید بدانید که شستن این فرش در خانه معمولاً موفقیت آمیز نخواهد بود و می تواند به فرش شما آسیب وارد کند. از همین رو آشنا با بهترین قالیشویی تهران می تواند به شما کمک کند تا به راحتی شستشوی فرش و قالی ابریشم خود را به این شرکت ها واگذار کنید. معمولاً در قالیشویی برای شستن این فرش ها ابتدا یک کارشناس جنس و بافت فرش را بررسی می کند. سپس در صورت نیاز به ترمیم و لکه زدایی مراحل آن با دقت تمام و با استفاده از مواد و تجهیزات مناسب انجام می شود. سپس فرش ها بدون ماده شیمیایی و با استفاده از لکه برهای طبیعی و مناسب تمیز می شوند. افرادی که مراحل شستشوی فرش ابریشم را در بهترین قالیشویی تهران انجام می دهند، دوره های آموزشی شستشوی انواع فرش را پشت سر گذاشته اند و از همین رو بدون اینکه فرش شما آسیب ببیند آن را می شویند و به شما تحویل می دهند.

جمع بندی نهایی

قالیشویی نوین یکی از معتبرترین قالیشویی های تهران است که به دلیل کمک گرفتن از افرادی مجرب و استفاده از مدرن ترین تجهیزات، خدمات باکیفیتی به مشتریان ارائه می دهد. این قالیشویی برای بهبود روند شستشوی فرش ها از دستگاه های پیشرفته و شوینده های مناسبی استفاده می کند. شما می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین نیز ثبت کنید و از تخفیف 20 درصدی قالیشویی نوین برخوردار شوید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x