خدمات تعمیر و ترمیم فرش

خدمات تعمیر و ترمیم فرش، خدماتی غیر از شستن فرش ها که شامل عملیات تکمیلی بر روی فرش است می شود. منظور از خدمات تکمیلی همان مرمت یا رفوگری است که در قالیشویی ما انجام می شود. رفوگری هنری است که بعد از قالیبافی به وجود آمده؛ زیرا هر فرش امکان دارد در معرض فساد قرار بگیرد و به مرور زمان آسیب ببیند. بنابراین تا زمانی که در سالن‌ها و خانه‌ها فرش وجود دارد، هنر رفوگری نیز باقی خواهد ماند. در حقیقت می توان گفت که هنر رفوگری مکمل هنر فرشبافی است.

قالیشویی نوین، قبل از هر چیز فرش شما را کارشناسی می‌کند. این قالیشویی در تهران، به بهترین شکل ممکن، مراحل مربوط به خدمات ترمیم قالی و فرش شما را پیش می‌برد.

خدمات خشکشویی در قالیشویی نوین

مراحل خدمات ترمیم فرش در قالیشویی نوین

کارشناسی فرش

کارشناسی فرش، بعد از اینکه فرش‌ها به قالیشویی نوین، فرستاده شد توسط کارشناسان ما بررسی می‌شود و اقدامات بعدی انجام خواهد شد.

غبارگیری فرش

ابتدایی ترین مرحله در قالیشویی، غبارگیری است که به کمک دستگاه های مکانیکی انجام می‌گیرد و جایگزین روش چوبکاری فرش در شستشوی خانگی و سنتی می‌باشد. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که برس ها به‌شکل دورانی بر روی سطح فرش حرکت می‌کنند و عمل ضربه زدن را انجام می‌دهند.

لکه برداری فرش

هرگاه فرشی در اثر مواد رنگ‌زا مانند چای، شربت، قهوه، چربی، لاک و… آلوده و لکه دار شده باشد، ابتدا باید این مواد را از سطح فرش پاک کرد. مهم‌ترین نکته در زمینه لکه‌برداری فرش و به صورت کلی خدمات قالیشویی، شناخت نوع لکه‌ی ایجاد شده بر روی فرش و تشخیص ماده مورد نیاز جهت رفع آن است. در بهترین قالیشویی‌ها لکه‌برداری توسط متخصصان حرفه‌ای انجام می‌شود.

شستشو فرش

شستشوی کامل فرش با استفاده از مواد شوینده‌ی استاندارد و کاملا خنثی انجام می‌گیرد. چرا که محیط‌های اسیدی یا قلیایی به فرش آسیب می‌رساند. شستشوی فرش‌ها باید در بهترین قالیشویی به کمک دستگاه‌هایی انجام می‌شود، با برس‌های بزرگ و دایره‌ای شکل که به آهستگی سطح فرش را ساییده و نقاط تیره و چرک را می‌شوید.

رفوکاری در خدمات فرش

برخی از فرش‌ها که عیوبی اعم از سوراخ شدگی، پارگی، سوختگی و… در آنها حاصل شده توسط رفوگران ماهر در کارخانه، مورد مرمت و بازسازی قرار می‌گیرد. در نهایت پس از تعمیر و ترمیم فرش بررسی نهایی انجام می‌شود.

خشک کن

بعد از آبگیری، فرش‌ها در گرمخانه و با ایجاد یک کانون حرارت مرکزی توسط حرارت دهنده‌ها، بطور استاندارد و مساوی حرارت داده شده و سپس به داربست‌های ویژه‌ای آویزان و در کوتاه‌ترین زمان خشک می‌شوند.

کنترل کیفیت فرش

بعد از اتمام تمامی مراحل شستشو و عملیات تکمیلی، فرش‌ها جهت کنترل کیفیت توسط ناظرین کیفی کارخانه مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا از سلامت و انجام خدمات ترمیم فرش ها بطور کامل اطمینان حاصل شود.

رنگ برداری فرش

هنگامی‌که خود فرد اقدام به شستشوی فرش دستبافت در منزل می‌کند و یا بهر دلیل دیگری آب روی سطح فرش ریخته می‌شود ۸۰ درصد احتمال ایجاد تداخل رنگ در فرش وجود دارد. به این ترتیب که فرش دستبافت از خود رنگ پس می دهد و معمولا رنگ‌های تیره وارد قسمت‌های روشن فرش شده و چهره بدی به گل‌ها و نقشه فرش می‌دهد. برای رنگبرداری از هیدروسولفیت با غلظت پایین استفاده می‌شود که این مهم توسط رنگ‌برداران متخصص در کارخانه انجام می‌شود.

شیرازه و چرم دوزی

در برخی موارد شیرازه های فرش به دلایل مختلف مورد آسیب قرار گرفته، پاره و یا نخ کش می‌شود. در این‌گونه موارد رفوگر باید نخ مناسب با رنگ مناسب (از روی شیرازه باقی مانده فرش) را تهیه و اقدام به ترمیم خرابی‌ها و قسمت‌های از بین رفته شیرازه نماید. چنانچه لبه های طولی فرش به سمت داخل فرش لوله شود، با چرم دوزی این نقیصه را برطرف می‌کنند.

خدمات ریشه زنی فرش

در صورتیکه ریشه‌ها در ابتدا و انتهای فرش از بین رفته باشد، رفوگر به دو روش ریشه زنی آماده و ریشه بافی (ریشه کشی) تمام چله‌ها را با رنگی همرنگ و همجنس چله های ابتدایی ترمیم می‌کند.

قلم زنی فرش

علاوه بر رنگ‌برداری عملیاتی به نام قلم زنی بر روی برخی فرش‌ها انجام می‌گیرد. چرا که در برخی از مواقع رنگ فرش به دلایل مختلفی کمرنگ و یا بور می‌شود. در این موارد فرش باید بصورت کاملا تخصصی توسط اساتید رنگرز، قلم زنی شود. برای رنگ کردن فرش از مواد شمعی، ماژیک و جوهرهای شیمیایی مختلف که در آب حل میشوند استفاده میکنند.

دارکشی

دارکشی عملیاتی است که طی آن فرش‌هایی که دچار عیب کجی می‌باشند توسط دارکش های باتجربه، دارکشی می‌شوند تا این نقیصه برطرف شود.

آبگیری فرش

آبگیری فرش با استفاده از دستگاه‌هایی که محفظه ای استوانه ای شکل دارد انجام می‌شود. این دستگاه عملکردی شبیه به سانتریفوژ دارد و کمک زیادی به تسریع در خشک شدن فرش می‌کند.

آبکشی فرش

آبکشی فرش در به گونه‌ای است که آب با فشار از روی آن رد شده و همزمان با کمک پاروها و برس های مخصوص، مواد شوینده بطور کامل از لابلای پرزها و الیاف فرش خارج می‌شود. همچنین فرش‌ها را بطور کامل درون حوضچه های بزرگ آب فرو می برند تا آبکشی شوند.

پرداخت در خدمات فرش

بعد از شستشو در صورت نیاز برای ایجاد یکنواختی در سطح فرش با استفاده از دستگاه پرداخت زنی عملیات پرداخت با تراش کمی انجام می‌گیرد.

تماس 1442