آشنایی با انواع تابلو فرش

تابلو فرش ها به عنوان کالاهای بسیار باارزش شناخته می‌شوند که علاوه بر داشتن زیبایی و جذابیت و بخشیدن روح به خانه‌ها می‌توانند یک بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری نیز باشند. به صورت کلی انواع تابلو فرش اثرات هنری ارزشمندی هستند که با استقبال بی‌نظیری از طرف مردم سراسر جهان مواجه شده‌اند. با افزایش تقاضا و کمبود نیروی بافت فرش و به جهت رونق بازار فرش کارخانه‌های زیادی برای بافت ماشینی فرش شروع به کار کردند.

امروزه مردم از انواع تابلو فرش‌های ماشینی و دستبافت برای تزئین داخلی منازل خود استفاده می‌کنند و پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف باعث شده است که تابلو فرش‌ها نیز دستخوش تغییراتی شوند و حتی امروزه تابلوهای سه‌بعدی در دسترس همگان قرار دارند. در ادامه مطلب به بررسی کامل انواع تابلو فرش پرداخته می‌شود.

تابلو فرش چیست؟

در حقیقت تابلو فرش به فرشی گفته می‌شود که در ابعاد کوچک از 30*20 سانتیمتر تا 2*3 متر بافته می‌شود و برخلاف سایر فرش‌ها به عنوان زیرانداز استفاده نمی‌شود و معمولاً از آن به عنوان یک کالای تزئینی بهره گرفته می‌شود. تابلو فرش‌ها معمولاً جنبه هنری و لوکس دارند اما ارزش و قیمت بالای آنها باعث شده است که به عنوان یک کالای مناسب برای سرمایه‌گذاری نیز شناخته شود.

انواع تابلو فرش

همان‌طور که گفته شد تابلو فرش‌ها به فرش‌هایی در ابعاد و اندازه‌های کوچک گفته می‌شوند و معمولاً این فرش‌ها به صورت دستی بافته می‌شوند. با توجه به آنکه امروزه تابلو فرش‌ها محبوبیت بالایی در میان مردم پیدا کرده‌اند کارخانه‌های متعددی در سراسر دنیا در این زمینه شروع به فعالیت کرده‌اند و تابلو فرش‌های ماشینی تولید می‌کنند. این تابلو فرش‌ها قیمت بسیار کمتری در مقایسه با تابلو فرش‌های دستبافت دارند و به همین دلیل مردم بیشتر از آنها استفاده می‌کنند.
در کنار دسته‌بندی تابلو فرش‌ها بر اساس نوع بافت می‌توان گفت این فرش‌های کوچک از نظر طرح و نقش نیز می‌توانند به دسته‌های مختلفی تقسیم شوند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • تابلو فرش‌هایی با طرح مناظر طبیعی که مناظر طبیعی مختلفی همچون جنگل، کوه، رود، دریا و … را به نمایش می‌گذارند.
 • تابلو فرش حیوانات از انواع تابلو فرش است که می‌تواند حیوانات مختلف را نمایش بدهد.
 • تابلو فرش‌های اشخاص و مشاهیر که تصاویر اشخاص و مشاهیر مختلف را به نمایش می‌گذارند.
 • تابلو فرش‌های چهره و پرتره، تابلو فرش‌های اقتباسی، تابلو فرش‌های شخصی و … از دیگر انواع تابلو فرش هستند که هرکدام می‌توانند با الیاف مختلف بافته شده و تصاویر متفاوتی به نمایش بگذارند.

انواع تابلو فرش دستباف

تابلو فرش‌های دستبافت همانند فرش‌های دستبافت می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. این تابلوها می‌توانند از نظر الیاف به کار رفته، نوع چله‌کشی، سایز و اندازه، نوع تصاویر و … با همدیگر متفاوت باشند. تابلو فرش‌های دستبافت که چله‌کشی آنها از ابریشم بوده و در بافت و الیاف آنها نیز از ابریشم استفاده شده می‌تواند ارزشمندترین نوع تابلو فرش‌ها باشند. انواع تابلو فرش ماشینی نیز مانند تابلو فرش‌های دستبافت می‌توانند از نظر چله‌کشی، بافت، سایز، رنگ، تصاویر و … باهم متفاوت باشند.

اندازه تابلو فرش

تابلو فرش‌ها در اندازه‌های مختلف بافته می‌شوند، اما چند اندازه در بازار مرسوم‌تر هستند.

۳۵*۵۰
۴۰*۵۰
۵۰*۷۰
۵۰*۸۰
۵۰*۱۰۰
۵۰*۱۲۰
۷۰*۱۰۰
۱۰۰*۱۲۰
۱۰۰*۱۵۰
۱۰۰*۱۲۰

جزو اندازه‌های مرسوم تابلو فرش‌ها هستند.

قیمت انواع تابلو فرش

قیمت تابلو فرش به توجه به اندازه، نحوه بافت مواد اولیه و طرح می‌تواند متفاوت باشد. همچنین نوع قاب نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت نهایی تابلو فرش بگذارد.

اندازه تابلو فرش قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش ماشینی سایز ۵۰ در ۷۰ سانتی متر بدون قاب      ۱۵۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان
قیمت تابلو فرش ماشینی سایز ۷۰ در ۱۰۰ سانتی متر همراه با قاب      ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
قیمت تابلو فرش دستباف سایز ۷۰ در ۱۰۰ سانتی متر همراه با قاب      ۹ میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان
قیمت تابلو فرش دستباف سایز ۱۰۰ در ۱۷۰ سانتی متر همراه با قاب      ۶۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان

قیمت‌ها بالا تقریبی از قیمت‌ها ی موجود در بازار هستند. به صورت کلی فاکتورها و پارامترهای متعددی می‌توانند در تعیین قیمت انواع تابلو فرش تأثیر داشته باشند. از مهم‌ترین فاکتورها در قیمت تابلو فرش‌ها می‌توان به مواردی همچون نوع تابلو فرش، طرح و نقشه تابلو فرش، نوع چله‌کشی، نوع بافت و الیاف تابلو فرش، تعداد رنگ، سایز و اندازه تابلو فرش و … اشاره کرد. به صورت کلی قیمت تابلو فرش‌ها می‌تواند از چندصد هزار تومان تا چندصد میلیون تومان متفاوت باشد.

خرید تابلو فرش

برای خرید هر وسیله در دکوراسیون بهتر است از تجربیات دیگران بهره بگیرید. ما در ادامه برخی از نکات خرید آن را به شما می‌گوییم. تابلو فرش هم مانند فرش‌های دیگر باید دارای شناسنامه باشد. این شناسنامه در پشت تابلو فرش نصب شده و با نگاه به آن می‌توانید اطلاعات مفیدی از فرش به دست آورید که بر روی تصمیم شما قطعا تاثیرگذار خواهد بود. اطلاعاتی مانند نوع گره‌ها را بر روی شناسنامه فرش مطالعه کنید.

بهتر است تابلو فرش مورد نظر خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا از بابت ضمانت و کیفیت بافت آن مطمئن باشید. همان طور که از نامش پیداست به صورت تزئینی در دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانند تابلو بر روی دیوار نصب می‌شود. به عنوان یک پیشنهاد، بهتر است تابلو فرش را بدون قاب خریداری کنید. بسیاری از عیوب فرش‌ها در قسمت‌های گوشه فرش و قاب آن از دید شما پنهان می‌شود. یا می‌توانید از فروشنده بخواهید فرش را بیرون از قاب به شما نشان دهد.

برخی از تابلو فرش‌ها توسط نخ‌های ابریشمی بافته می‌شوند که قیمت بیشتری هم دارند. برای این که مطمئن شوید تابلو فرش با نخ ابریشمی بافته شده یا خیر، به قسمت پشت آن نگاه کنید؛ متوجه نخ‌های ظریف ابریشمی خواهید شد. علاوه بر این، نخ‌های ابریشمی، درخشندگی زیبایی هم دارند که یکی دیگر از فرق‌های آن با نخ معمولی است.

تابلو فرش‌ها جنبه زیبایی در دکوراسیون دارند به همین دلیل برای شستشو بسیار حساس هستند. این حساسیت به دلیل نخ استفاده شده در بافت تابلو فرش است. اندکی غفلت در شستشوی تابلو فرش می‌تواند رنگ‌های پس زمینه آن را بر هم بزند و از زیبایی آن کاسته شود. اما این کار در قالیشویی با نهایت دقت انجام می‌شود.

همه ایرانی‌ها برای هنر فرش بافی احترام خاصی قائلند. این هنر ایرانی از گذشته دور همیشه در بین مردم رواج داشته. فرش این گستردنی زیر پا افتاده را ایرانیان همیشه خود برای خود بافته‌اند. بعدها با روی کار آمدن ماشین‌های بافت فرش اقتصاد این هنر رونق گرفت و کشور ایران توانست فرش‌های بیشتری را برای کشورهای درخواست کننده صادر کند. اما این موضوع چندان برای افرادی که از این طریق ایجاد شغل کرده بودند و در واقع خودشان بافنده فرش بودند، خوشحال کننده نبود. زیرا ماشین‌های بافنده فرش را رقیب شغلی خود می‌دانستند که دور از انتظار هم نبود.

نکات نگهداری تابلو فرش

تابلو فرش‌ها ازجمله لوازم بسیار ارزشمند و قیمتی هستند و معمولاً افراد آنها را باهدف سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنند هرچند که جنبه تزئینی و دکوری نیز دارند. از مهم‌ترین کارهایی که برای مراقبت از تابلو فرش‌ها لازم است می‌توان موارد زیر را عنوان نمود:

 • تابلو فرش‌های دستبافت و گران‌قیمت که با هدف سرمایه‌گذاری خریده می‌شوند باید لول شده و در محیطی با هوای کافی و به دور از رطوبت نگهداری شود.
 • در زمان نصب تابلو فرش‌ها به دیوار باید دقت و حساسیت بالایی داشت تا میخ و چکش و … آسیبی به آن وارد نکنند.
 • تابلو فرش نباید در معرض نور آفتاب، رطوبت، گردوغبار و آلودگی‌های مختلف و همچنین در دسترس کودکان باشد.
 • انتخاب قاب تابلو فرش باید با دقت و توجه ویژه‌ای انجام شود تا از چروک شدن و تا خوردن آن جلوگیری کند.
 • برای شستشوی تابلو فرش باید از مواد و شوینده‌های مناسب استفاده شود.
 • برای گردگیری تابلو فرش‌ها نباید از دستمال خیس، برس‎های زبر، تکاندن و … استفاده کرد و بهترین روش برای گردگیری آنها استفاده از جاروبرقی با برس‌های نرم است.
 • همچنین تابلو فرش را از هوای مرطوب دور نگه دارید. برای مثال نصب تابلو فرش روبروی کانال کولر آبی صحیح نیست. رطوبت می‌تواند بافت فرش را فرسوده کند. یکی از روش‌های پیشگیری از کثیف شدن تابلو فرش این است که هفتگی به کمک برس‌های گردگیری آن را تمیز کنید. در نهایت اگر تابلو فرشی دارید که نیاز به شستشو دارد لطفا آن را به یک کارخانه قالیشویی مطمئن بسپارید تا از نتیجه شستشوی آن هراس نداشته باشید.

شستشوی تابلو فرش

در صورتی که تصمیم گرفتید خودتان وارد عمل شوید و دست به شستشوی تابلو فرش کنید، در ابتدا باید خاک روی آن را بگیرید. قاب آن را به آرامی جدا کنید. به کمک لوله جاروبرقی خاک بین بافت‌های آن را بردارید. سپس به کمک شامپو فرش و کمی آب سرد و یک دستمال نخی تمیز بر روی آن بکشید. سپس آن را بر روی سطحی به شکل افقی پهن کنید که هم به زیر و هم به روی فرش هوای آزاد جریان داشته باشد که زودتر خشک شود. پهن کردن افقی تابلو فرش باعث می‌شود رنگ‌های آن به هم تجاوز نکند و از شکل نیفتد.

اما هر جور هم حساب کنید شستشوی خانگی تابلو فرش کمی ریسک‌پذیر است. برای این که دلهره این کار به سمتتان نیاید از همان ابتدا شستشوی تابلو فرش را به دست کارشناسان حرفه‌ای بسپارید. شستشوی فرش‌ها در قالیشویی‌ها به کمک شوینده‌ای مخصوص انجام می‌شود که علاوه بر تمیز کردن، از بافت فرش حفاظت می‌کند. حتما دیده‌اید زمانی که خودتان فرشی را شسته‌اید، بافت فرش کمی زبر می‌شود. این به دلیل موادی است که در شوینده‌ها وجود دارد، این شوینده‌ها دارای مواد اسیدی قوی برای برطرف کردن چربی‌های روی فرش هستند که حتی رنگ فرش را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اما هرچقدر هم دقت کنید شما تبدیل به یک فرد حرفه‌ای نخواهید شد. تجهیزات مناسب را ندارید و شناخت کافی نسبت به انواع بافت و رنگ‌های تابلو فرش ندارید. پس اگر تابلو فرش‌تان برای شما ارزشمند است و به سلامت آن اهمیت می‌دهید آن را به دستان متخصصان حرفه‌ای قالیشویی بفرستید. وجود کارخانجات برای بافت فرش‌های ماشینی باز هم حریف فرش‌های دستباف نشده و همچنان مردم ترجیح می‌دهند در صورت وجود بودجه مناسب، برای خرید فرش دستباف اقدام کنند.

طبیعی است که تابلو فرش‌های دستباف از ظرافت و زیبایی بیشتری نسبت به نوع ماشینی آن دارد. موضوعی که بعد از خرید آن ذهن شما را درگیر می‌کند این است که اگر تابلو فرش نیاز به شستشو داشت، باید چه کاری انجام دهیم؟ برخی از بهترین قالیشویی ها هستند که خدمات قالیشویی تخصصی برای نظافت و تعمیر تابلو فرش‌های شما ارائه می‌دهند. بدین گونه با خیال راحت‌تری می‌توانید برای خرید تابلو فرش اقدام کنید.

جمع بندی نهایی

امروزه انواع تابلو فرش‌ها جایگاه ویژه‌ای در تزئینات و دکوراسیون داخلی منازل دارند و با استقبال خوبی مواجه شده‌اند. تابلو فرش‌ها از نظر نوع بافت می‌توانند به دو دسته دستبافت و ماشینی تقسیم شوند در حالی که از نظر طرح و نقشه، نوع الیاف، سایز و ابعاد و … نیز می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. شستشوی تابلو فرش‌ها نیز اهمیت بالایی دارد و بهتر است که برای این کار حتماً از خدمات فرش شرکت‌های قالیشویی استفاده شود. قیمت تابلو فرش‌ها نیز می‌توانند بر اثر عواملی مانند نوع تابلو فرش، نوع چله‌کشی، طرح و نقشه، سایز و … تغییر کند.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
Call Now Buttonتماس 1442