تابلو فرش

تابلو فرش

تابلوهای فرش، به صورت کلی کالای ارزشمند و اثر هنری محسوب می‌شوند. اما تابلو فرش‌ها به صورت خاص به عنوان تابلوی تزئینی استفاده می‌شوند و به آنها به صورت اثر هنری نگاه می‌شود و برای زیبایی بر روی دیوار نصب می‌شوند.
فرش، این هنر ارزنده ایران زمین که از گذشته خواهان زیادی از سراسر جهان داشته، به شکلی دیگر در دنیای امروزی وجود دارد. با افزایش تقاضا و کمبود نیروی بافت فرش و به جهت رونق بازار فرش کارخانه‌های زیادی برای بافت ماشینی فرش شروع به کار کردند. تابلو فرش‌ها هم در دو نوع ماشینی و دستباف در بازار وجود دارند. در این مقاله می‌خواهیم درباره خرید تابلو فرش به شماها اطلاعاتی ارائه دهیم تا بهترین انتخاب را برای فضای مورد نظر خود داشته باشید.

انواع تابلو فرش

تابلو فرش‌ها به دو دسته دستباف و ماشینی تقسیم می‌شوند. مانند انواع دیگر فرش، تابلو فرش دستباف از تابلو فرش ماشینی ارزشمندتر و بالطبع گران قیمت تر هستند. 

علاوه بر نوع بافت، تابلو فرش‌ها از نظر نقش‌ نیز در دسته بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند. 

مناظر طبیعی: همانطور که از اسم این گروه بندی مشخص است، تابلو فرش‌های شامل  طرح‌هایی از مناظر طبیعی چون جنگل، کوه، رودخانه، دریا، دشت می‌شوند.

حیوانات: در نقش این تابلو فرش‌ها از حیوانات مختلف استفاده می‌شود. 

اشخاص و مشاهیر: در این تابلو فرش‌ها از تصاویر اشخاص مشهور و معروف استفاده می‌شود.

تابلو فرش چهره و پرتره: تصاویر چهره افراد در این نوع از تابلو فرش‌ها بافته می‌شود. 

نقاشی‌های معروف: همچنین تابلو فرش‌های بسیاری با اقتباسی از نقاشی‌های معروف و آثار شناخته شده و برجسته بافته می‌شوند.

اندازه تابلو فرش

تابلو فرش‌ها در اندازه‌های مختلف بافته می‌شوند، اما چند اندازه در بازار مرسوم‌تر هستند.

۳۵*۵۰
۴۰*۵۰
۵۰*۷۰
۵۰*۸۰
۵۰*۱۰۰
۵۰*۱۲۰
۷۰*۱۰۰
۱۰۰*۱۲۰
۱۰۰*۱۵۰
۱۰۰*۱۲۰

جزو اندازه‌های مرسوم تابلو فرش‌ها هستند.

قیمت تابلو فرش

قیمت تابلو فرش به توجه به اندازه، نحوه بافت مواد اولیه و طرح می‌تواند متفاوت باشد. همچنین نوع قاب نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت نهایی تابلو فرش بگذارد.

اندازه تابلو فرش قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش ماشینی سایز ۵۰ در ۷۰ سانتی متر بدون قاب      ۱۵۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان
قیمت تابلو فرش ماشینی سایز ۷۰ در ۱۰۰ سانتی متر همراه با قاب      ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
قیمت تابلو فرش دستباف سایز ۷۰ در ۱۰۰ سانتی متر همراه با قاب      ۹ میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان
قیمت تابلو فرش دستباف سایز ۱۰۰ در ۱۷۰ سانتی متر همراه با قاب      ۶۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان

قیمت‌ها بالا تقریبی از قیمت‌ها ی موجود در بازار هستند.

خرید تابلو فرش

برای خرید هر وسیله در دکوراسیون بهتر است از تجربیات دیگران بهره بگیرید. ما در ادامه برخی از نکات خرید آن را به شما می‌گوییم.
تابلو فرش هم مانند فرش‌های دیگر باید دارای شناسنامه باشد. این شناسنامه در پشت تابلو فرش نصب شده و با نگاه به آن می‌توانید اطلاعات مفیدی از فرش به دست آورید که بر روی تصمیم شما قطعا تاثیرگذار خواهد بود. اطلاعاتی مانند نوع گره‌ها را بر روی شناسنامه فرش مطالعه کنید.
بهتر است تابلو فرش مورد نظر خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا از بابت ضمانت و کیفیت بافت آن مطمئن باشید. همان طور که از نامش پیداست به صورت تزئینی در دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانند تابلو بر روی دیوار نصب می‌شود.
به عنوان یک پیشنهاد، بهتر است تابلو فرش را بدون قاب خریداری کنید. بسیاری از عیوب فرش‌ها در قسمت‌های گوشه فرش و قاب آن از دید شما پنهان می‌شود. یا می‌توانید از فروشنده بخواهید فرش را بیرون از قاب به شما نشان دهد.
برخی از تابلو فرش‌ها توسط نخ‌های ابریشمی بافته می‌شوند که قیمت بیشتری هم دارند. برای این که مطمئن شوید تابلو فرش با نخ ابریشمی بافته شده یا خیر، به قسمت پشت آن نگاه کنید؛ متوجه نخ‌های ظریف ابریشمی خواهید شد. علاوه بر این، نخ‌های ابریشمی، درخشندگی زیبایی هم دارند که یکی دیگر از فرق‌های آن با نخ معمولی است.

تابلو فرش‌ها جنبه زیبایی در دکوراسیون دارند به همین دلیل برای شستشو بسیار حساس هستند. این حساسیت به دلیل نخ استفاده شده در بافت تابلو فرش است. اندکی غفلت در شستشوی تابلو فرش می‌تواند رنگ‌های پس زمینه آن را بر هم بزند و از زیبایی آن کاسته شود. اما این کار در قالیشویی با نهایت دقت انجام می‌شود.
همه ایرانی‌ها برای هنر فرش بافی احترام خاصی قائلند. این هنر ایرانی از گذشته دور همیشه در بین مردم رواج داشته. فرش این گستردنی زیر پا افتاده را ایرانیان همیشه خود برای خود بافته‌اند. بعدها با روی کار آمدن ماشین‌های بافت فرش اقتصاد این هنر رونق گرفت و کشور ایران توانست فرش‌های بیشتری را برای کشورهای درخواست کننده صادر کند. اما این موضوع چندان برای افرادی که از این طریق ایجاد شغل کرده بودند و در واقع خودشان بافنده فرش بودند، خوشحال کننده نبود. زیرا ماشین‌های بافنده فرش را رقیب شغلی خود می‌دانستند که دور از انتظار هم نبود.

نکات نگهداری تابلو فرش

تابلو فرش‌ها یکی از زیباترین و ارزشمندترین وسایل برای دکوراسیون فضاهای خانه و حتی فضاهای کاری است. با حساس بودن شستشوی تابلو فرش، باید تا حد امکان آن را در جایی نصب کنید تا از کثیف شدن زود هنگام آن جلوگیری شود. برای مثال تابلو فرش را در کنار در ورودی و پنجره‌ها که در معرض گرد و غبار است نصب نکنید. طراحان دکوراسیون عقیده دارند تابلو فرش‌ها باید روی بهترین دیوار خانه و در مقابل مبلمان نصب شود. اولین جایی که پس از نشستن چشمتان به تابلو فرش می‌افتد بهترین جای قرارگیری آن است.
تابلو فرش‌ها را حتما درون قاب نگهداری کنید و به کمک آن به دیوار نصب کنید. اگر تابلو فرشی دارای قاب نباشید برای نصب آن مجبور می‌شوید روی آن میخ بکوبید، این میخ بافت فرش را سوراخ می‌کند و به آن آسیب می‌رساند. همچنین اگر بخواهید فرش را جابجا کنید با جدا کردن میخ، جای زنگ زدن آن به رنگ نامناسبی بر روی فرش جای می‌اندازد که پاک کردن لکه زنگ‌زدگی کار چندان آسانی نیست.

 

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، تابلو فرش‌ها کالاهای ارزشمندی هستند و همین نکته نگهداری آنها را حائز اهمیت می‌کند. تابلو فرش‌ها معمولا بدون شیشه محافظ بر روی دیوار نصب می‌شوند و همین موضوع آنها را در معرض گرد و غبار و دود قرار می‌دهد. باید تابلوها را در جایی نصب کنید که در خانه توجه را به خود جلب کند و جلوی چشم باشد. تابلو فرش‌ها نیز دقیقا مانند انواع دیگر فرش باید از رطوبت دور باشد. رطوبت باعث فرسودگی و پوسیدگی فرش می‌شود. 

همچنین تابلو فرش را از هوای مرطوب دور نگه دارید. برای مثال نصب تابلو فرش روبروی کانال کولر آبی صحیح نیست. رطوبت می‌تواند بافت فرش را فرسوده کند.
یکی از روش‌های پیشگیری از کثیف شدن تابلو فرش این است که هفتگی به کمک برس‌های گردگیری آن را تمیز کنید.
در نهایت اگر تابلو فرشی دارید که نیاز به شستشو دارد لطفا آن را به یک کارخانه قالیشویی مطمئن بسپارید تا از نتیجه شستشوی آن هراس نداشته باشید.

شستشوی تابلو فرش

در صورتی که تصمیم گرفتید خودتان وارد عمل شوید و دست به شستشوی تابلو فرش کنید، در ابتدا باید خاک روی آن را بگیرید. قاب آن را به آرامی جدا کنید. به کمک لوله جاروبرقی خاک بین بافت‌های آن را بردارید. سپس به کمک شامپو فرش و کمی آب سرد و یک دستمال نخی تمیز بر روی آن بکشید. سپس آن را بر روی سطحی به شکل افقی پهن کنید که هم به زیر و هم به روی فرش هوای آزاد جریان داشته باشد که زودتر خشک شود. پهن کردن افقی تابلو فرش باعث می‌شود رنگ‌های آن به هم تجاوز نکند و از شکل نیفتد.
اما هر جور هم حساب کنید شستشوی خانگی تابلو فرش کمی ریسک‌پذیر است. برای این که دلهره این کار به سمتتان نیاید از همان ابتدا شستشوی تابلو فرش را به دست کارشناسان حرفه‌ای بسپارید. شستشوی فرش‌ها در قالیشویی‌ها به کمک شوینده‌ای مخصوص انجام می‌شود که علاوه بر تمیز کردن، از بافت فرش حفاظت می‌کند. حتما دیده‌اید زمانی که خودتان فرشی را شسته‌اید، بافت فرش کمی زبر می‌شود. این به دلیل موادی است که در شوینده‌ها وجود دارد، این شوینده‌ها دارای مواد اسیدی قوی برای برطرف کردن چربی‌های روی فرش هستند که حتی رنگ فرش را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اما هرچقدر هم دقت کنید شما تبدیل به یک فرد حرفه‌ای نخواهید شد. تجهیزات مناسب را ندارید و شناخت کافی نسبت به انواع بافت و رنگ‌های تابلو فرش ندارید. پس اگر تابلو فرش‌تان برای شما ارزشمند است و به سلامت آن اهمیت می‌دهید آن را به دستان متخصصان حرفه‌ای قالیشویی بفرستید. وجود کارخانجات برای بافت فرش‌های ماشینی باز هم حریف فرش‌های دستباف نشده و همچنان مردم ترجیح می‌دهند در صورت وجود بودجه مناسب، برای خرید فرش دستباف اقدام کنند. طبیعی است که تابلو فرش‌های دستباف از ظرافت و زیبایی بیشتری نسبت به نوع ماشینی آن دارد.
موضوعی که بعد از خرید آن ذهن شما را درگیر می‌کند این است که اگر تابلو فرش نیاز به شستشو داشت، باید چه کاری انجام دهیم؟ برخی ازبهترین قالیشویی ها هستند که خدمات تخصصی برای نظافت و تعمیر تابلو فرش‌های شما ارائه می‌دهند. بدین گونه با خیال راحت‌تری می‌توانید برای خرید تابلو فرش اقدام کنید.

تابلو فرش و دکوراسیون داخلی خانه

انتخاب تابلو فرش به عنوان هدیه می‌تواند جالب باشد. اما شما باید دقت کنید فردی که قرار است این هدیه را برای او بخرید تا چه حد به صنایع دستی و دقیقا فرش علاقه نشان می‌دهد. اگر او طرفدار تابلو فرش باشد، حالا باید بدانید که از چه نوع طرح‌هایی استقبال می‌کند.
شاید بخواهید تابلو فرش را برای فضای داخلی خانه خود خریداری کنید. به شما پیشنهاد می‌کنم بهترین دیوار خانه و اتاق پذیرایی را برای نصب آن در نظر بگیرید. این دیوار هر چقدر خالی از تابلوها و دیگر وسایل تزیینی باشد، جلوه زیباتری ایجاد خواهد کرد.
برای خرید تابلو فرش متناسب با دکوراسیون خانه خود باید به سبک چیدمان و لوازم خانه دقت کنید. البته معمولا تابلو فرش‌ها را برای سبک‌های سنتی یا کلاسیک انتخاب می‌کنند. گاهی اوقات، تفاوت‌ها باعث ایجاد جذابیت می‌شود. در واقع اگر احساس کردید که تابلو فرش مورد نظر برای دکوراسیون داخلی خانه شما مناسب است، می‌توانید برای خرید آن تصمیم بگیرید. حتی اگر برای این کار دچار تردید هستید می‌توانید از کارشناسان طراحی دکوراسیون کمک بگیرید..

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x