افزایش عمر فرش

افزایش عمر فرش

افزایش عمر فرش مسئله بسیار مهمی است. این روزها با توجه به قیمت فرش، این مسئله نه‌تنها برای فرش‌های دستباف، بلکه برای فرش‌های ماشینی نیز اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

عوامل زیادی موجب تغییر کیفیت فرش‌ و کم شدن عمر فرش‌های شما می‌شود. اما به طور کلی دو موضوع اساسی بیشترین تاثیر را در این زمینه دارند. اولین نکته شکل استفاده از فرش و دومین نکته روش شستشوی فرش است.

قالیشویی یکی از خدماتی است که به شما در حفظ فرش و افزایش عمر آن کمک میکند. این موضوع فقط برای فرش نیست، شما برای خشکشویی یا شستن مبلمان، موکت، پرده، خوشخواب و … حتما از خدمات قالیشویی استفاده کنید. با استفاده از این خدمات وسایل شما دیرتر دچار آسیب و فرسودگی می شود.

شکل استفاده از فرش چه تاثیری در افزایش عمر فرش دارد؟

رعایت چند نکته ساده در استفاده از فرش می‌تواند تاثیر زیادی در عمر فرش داشته باشد.

در این بخش مهم‌ترین نکات استفاده از فرش را برای بهبود عمر فرش مطرح می‌کنیم.

 • اولین نکته این است که از تابش مستقیم و مداوم نور خورشید به فرش جلوگیری کنید.

اگر بخشی از فرش شما در طول روز کمتر از یک ساعت در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرد، مسئله خاصی نیست؛ اما اگر این مقدار به چند ساعت در طول روز می‌رسد؛ بهتر است فکری به حال فرش خود کنید.

تابش نور مستقیم خورشید می‌تواند به شدت بر کیفیت رنگ فرش‌های شما تاثیر بگذارد.

استفاده از روفرشی در آن ساعات خاص، تغییر موقعیت فرش، تغییر جای عناصر خانه یا کشیدن پرده، از جمله پیشنهاداتی است که می‌تواند در بهبود این وضعیت موثر باشد.

 • یکی دیگر از عوامل کاهش عمر فرش حرارت است.

این مسئله بخصوص در خانه‌هایی که از بخاری گازی استفاده می‌کنند بسیار مورد توجه است.

افزایش عمر فرشقرار گرفتن منبع حرارت در نزدیکی فرش و افزایش گرمای شدید، می‌تواند به مرور کیفیت فرش شما را کاهش دهید و تار و پود آن را سست کند.طبیعی است که برای جلوگیری از این اتفاق باید فرش را از قرار گرفتن در چنین شرایطی دور کنید.

 • اما شاید اصلی‌ترین عامل محیطی که فرش را دچار پوسیدگی کرده و عمر فرش را به شدت کاهش می‌دهد رطوبت باشد. این مسئله بخصوص در مناطق مرطوب شمال کشور بسیار رخ می‌دهد. اگرچه نمی‌توان چاره کاملی برای حل این مشکل در مناطق مرطوب ارائه داد. اما کنترل میزان رطوبت محیط و استفاده از عایق کاری در کف خانه، می‌تواند تا حدود زیادی از مشکل جلوگیری کند.
 • قرار گرفتن اجسام سنگین (بخصوص با پایه های باریک) می‌تواند موجب سوراخ شدن فرش شود. فشرده شدن الیاف فرش نیز از دیگر اثرات این وضعیت است؛ که منجر به کاهش عمر فرش می‌شود.

طبیعی است که برای حل شکل باید تا جای ممکن اجسام سنگین را روی فرش قرار نداد؛ و در موارد اجبار پایه‌های اجسام را تا حد ممکن پهن و گسترده‌تر در نظر گرفت تا میزان فشار بر سطح فرش پخش شود.

برای آشنایی با شستشوی فرش و دیگر اقدامات می توانید با شماره تماس قالیشویی نوین ۰۲۱۱۴۴۲ تماس حاصل نمایید.

نکات افزایش عمر فرش 

 

نگهداری از فرش

 • به طور منظم و در فواصل هفتگی فرش را جارو بکشید.
 • هنگام جابه‌جایی فرش آن را لول کنید. تا زدن فرش به راحتی می‌تواند کیفیت تار و پود فرش را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • در صورتی که فرش شما روی کف خانه حرکت می‌کند از ترمز فرش استفاده کنید.
 • از گذاشتن گلدان یا وسایلی که دارای رطوبت هستند روی فرش خودداری کنید.
 • جلوگیری از بیدزدگی فرش با استفاده از نفتالین
 • از مواد سفید کننده استفاده نکنید.
 • فرش را در جهت خواب فرش جارو بزنید.
 • در صورت پاره شدن یا سوختن فرش حتما با یک قالیشویی معتبر مشورت بگیرید و فرش خود را برای ترمیم به قالیشویی های معتبر بدهید. فرش را به حال خود رها نکنید. در این صورت پارگی بیشتر می شود و فرش شما زودتر از بین می رود.

مقاله اعتماد به خدمات قالیشویی را حتما بخوانید.

 • قسمت هایی از فرش که رفت و آمد و امکان کثیف شدن آن زیاد است، حتما از روفرشی استفاده کنید.
 • از زیر مبلی استفاده کنید.
 • با کفش روی فرش راه نروید.
 • در صورت ایجاد لکه، سریع تر لکه را پاک کنید.
 • لکه ها را با چاقو نتراشید.

مقاله پاک کردن انواع لکه روی فرش را حتما بخوانید.

 • از تا کردن فرش خودداری کنید.
 • به طور منظم فرش را بشورید.

مقاله ضرورت شستشوی فرش ها به طور منظم چیست؟

 • از تا کردن فرش خودداری کنید.
 • اندازه فرش از مساحت اتاق بزرگتر نباشد که مجبور شوید فرش را تا کنید.

مقاله نحوه انتخاب فرش ماسب برای اتاق را حتما بخوانید.

تاثیر روش شستشوی فرش در عمر فرش

نگهداری از فرشبسیاری از مشکلات که موجب کاهش عمر فرش می‌شود؛ هنگام شستشوی فرش در خانه رخ می‌دهد. حقیقت آن است که خانه و حیاط و… محیط مناسبی برای شستشوی فرش نیست.

از سویی شستشوی فرش کاری تخصصی است؛ که در صورت استفاده از روش‌های اشتباه می‌تواند آسیب‌های جدی به فرش وارد کرده و از عمر فرش بکاهد.

پس قبل از هر توضیح بیشتری اکیدا توصیه می‌کنیم شستشوی فرش‌های خود را به بهترین قالیشویی با خدمات تخصصی در این زمینه بسپارید.

مقاله انتخاب بهترین قالیشویی را حتما بخوانید.

در شستشوی فرش در خانه موارد زیادی از جمله روش حمل و نقل فرش، محل شستشوی فرش، مواد شوینده مورد استفاده برای شستشو، روش شستشو و روش خشک کردن، همگی می‌توانند فرش را دچار مشکل کنند.

این در حالی است که شستشوی فرش در قالیشویی توسط متخصصین با تجربه انجام می‌شود. همچنین استفاده از مواد شوینده مناسب، دستگاه‌ها و تجهیزات اتوماتیک شستشوی فرش و روش‌های نوین خشک کردن آن، از مواردی است که موجب می‌شود در فرایند شستشوی فرش در قالیشویی فرش شما آسیب نبیند.

فارغ از تمام این موارد در نظر بگیرید که شستشوی یک فرش در خانه، این روزها هزینه‌های زیادی در بر دارد. پس از نظراقتصادی نیز صرفه در شستوی فرش توسط قالیشویی است.
در نهایت امیدواریم قدر فرش‌های ارزشمند خود را بدانید؛ و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

قالیشویی نوین، بهترین قالیشویی تهران انواع خدمات قالیشویی را با بهترین کیفیت ارائه می دهد و می توانید از طریق سفارش آنلاین 20 درصد تخفیف بگیرید.

 

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x