مقالات آموزشی قالیشویی نوین

علت لول شدن فرش چیست؟

By اردیبهشت 16, 1398همه مطالب
The cause of the carpet tufts
بخشی از زیبایی فرش به این است که در یک سطح بر زمین پهن شود. جدا از طرح و رنگ آن باید بدون برآمدگی باشد. در صورتی که لبه‌های فرش به سمت بالا انحنا پیدا کند و تاب خورده باشد، می‌گوییم لول شدن فرش اتفاق افتاده است. این مشکل در اثر عوامل مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال زمانی که تعادل در بافت فرش وجود نداشته باشد این مشکل ایجاد می‎شود. ممکن است تار یا پود یک فرش سفت بافته شده باشد و یا یکی از آن‌ها نازک‌تر باشد. همین مسائل باعث می‌شود تعادل در بافت فرش از بین برود. همچنین شاید تارها با فاصله از هم بافته شده باشند. در هر صورت باید بدانید که اگر فرشی از استانداردهای کیفیتی بهره‌مند باشد دچار چنین مشکلی نمی‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از خرید حتما تمامی جوانب یک فرش خوب را بسنجید و از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.
اما این مشکل گاهی بعد از تحویل گرفتن فرش از قالیشویی اتفاق می‌افتد. شستشو، حرارت، تا کردن فرش و حمل و نقل نادرست از دلایل لول شدن فرش است، که اگر برای شستشوی فرش با قالیشویی معتبر تماس بگیرید دچار این مشکل نخواهید شد.

برای جلوگیری از لول شدن فرش چه کنیم؟

این مشکل بیشتر در فرش‌های دستباف اتفاق می‌افتد. بهتر است همیشه قبل از خرید فرش دستباف از بافنده معتبر یا فروشگاه‌های مجاز خریداری کنید که در این زمینه تجربه کافی را دارند. در صورتی که اصول فنی در بافت فرش رعایت نشده باشد شما را به دردسر می‌اندازد.
برای جلوگیری از لول شدن فرش می‌توانید نوارهای چرمی در حاشیه زیرین فرش بدوزید. با این کار لبه‌های فرش کمی سنگین‌تر می‌شود و اجازه لول شدن و تاب خوردن به سمت بالا را به فرش نمی‌دهد.
برای جلوگیری از این مشکل از مواد شوینده سخت استفاده نکنید. شما باید از شامپو فرش‌های مخصوص استفاده کنید. البته باز هم تضمینی برای این موضوع وجود ندارد. چون در همه مواد شوینده مواد شیمیایی وجود دارد. همچنین برای خشک شدن فرش پس از شستشو دقت کنید. آویزان کردن فرش راه مناسبی نیست. با این کار تعادل بافت بر اثر سنگینی به هم می‌خورد. باید فرش را روی سطح صافی قرار دهید که هم از روی آن و هم از زیر فرش امکان جابجایی هوا باشد. اما این کار در آپارتمان‌های امروزی شدنی نیست. به همین دلیل همیشه برای جلوگیری از این دردسرها به قالیشویی‌ها اعتماد می‌کنیم.

راه حل فرش لول شده چیست؟

حال اگر با همه مراقبت‌ها یا حتی نا آگاهی از آنان فرشمان لول شد چه کار کنیم که مانند روز اول روی زمین در یک سطح بدون برآمدگی پهن شود؟ از بخارشوی کمک بگیرید. این لول شدگی فرش را با بخار و گرما اصلاح کنید. ابتدا بخارشوی را در یک سمت لول شده به آرامی بکشید و سپس تغییر جهت دهید. بهترین کار این است که تغییر جهت 90 درجه باشد. ادامه دهید تا فرش صاف شود. این کار را چند بار می‌توانید تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.
اما یک راه ساده هم برای رفع این مشکل وجود دارد. به این ترتیب که فرش لول شده را در خلاف جهت لول شدن تا بزنید. اما این کار را با احتیاط انجام دهید تا فرش شما نشکند. چند ساعت فرش را در این حالت نگه دارید. در ادامه می‌توانید یک جسم سنگین بر روی محل لول شدن فرش در حالتی که پهن است، قرار دهید تا چین و چروک و برآمدگی فرش برطرف شود. اگر برای این موضوع حساسیتی ندارید می‌توانید فرش را در محل پر رفت و آمد پهن کنید. سنگینی راه رفتن بر روی فرش باعث رفع لول شدگی می‌شود و فرش مثل روز اولش بر روی زمین پهن می‌شود.

پاسخ دهید